Absolwent proponowanych studiów podyplomowych uzyska solidne podstawy wiedzy, a także podstawowe umiejętności przydatne w pracy psychoonkologa.
Wiedza: Po pierwsze, studenci zapoznają się z podstawami wiedzy z zakresu onkologii bowiem absolwent tego kierunku powinien posiadać podstawowe wiadomości z zakresu chorób nowotworowych. Wiedza ta stwarza możliwości lepszego rozumienia pacjenta, a także pozwala na efektywną współpracę z lekarzami – onkologami. Znajomość języka, terminów, a w szczególności objawów chorobowych oraz objawów ubocznych towarzyszących procesowi leczenia jest ważna w pracy psychoonkologa.
Po drugie, absolwenci studiów zapoznają się z zagadnieniami psychologicznymi. Poznają psychologiczne uwarunkowania w przebiegu choroby nowotworowej a także psychologiczne skutki choroby, style i strategie radzenia sobie ze stresem onkologicznym, diagnostykę stanów emocjonalnych i sposoby pomocy psychologicznej zarówno dla pacjenta jak również jego rodziny.
Po trzecie absolwent powinien posiadać wiadomości z zakresu metodologii badań w psychoonkologii, zapoznać się modelami badań psychoonkologicznych, poznać narzędzia badawcze. Absolwent studiów zapozna się też z koncepcjami jakości życia uwarunkowanej stanem zdrowia oraz metodami jej oceny w różnych grupach chorób nowotworowych.
Po czwarte studia wyposażą słuchacza (-kę) w wiedzę na temat zasad postępowania z pacjentem z chorobą nowotworową w kontekście etyczno-moralnym.
Umiejętności: Absolwent uzyska umiejętność identyfikacji stanu emocjonalnego i zaburzeń psychicznych u pacjentów z chorobą nowotworową na podstawie wywiadu z pacjentem, obserwacji jego zachowania, a także na podstawie skonstruowanych do tego celu narzędzi psychometrycznych. Poznanie testów przesiewowych w zakresie oceny stanu psychicznego. Absolwent na seminariach i ćwiczeniach nabędzie umiejętności efektywnego komunikowania się z chorym i jego rodziną. Przyswoi sobie także procedury i techniki postępowania w sytuacjach kryzysowych (uzyskanie przez pacjenta niekorzystnych informacji, redukcja stanów lękowych, sytuacja żałoby w rodzinie itp.). Będzie umiał motywować pacjentów do aktywnej współpracy z zespołem leczącym. Potrafi oszacować ryzyko samobójcze i zapobiec tam, gdzie to możliwe, reakcjom suicydalnym. Potrafi zastosować elementarne techniki pomocy psychologicznej wobec pacjenta, lub członków jego rodziny. Absolwent będzie wyposażony w informacje o placówkach onkologicznych i psychoonkologicznych na danym terenie. W zależności od potrzeb i stanu pacjenta absolwent będzie umiał wskazać odpowiedniego specjalistę.
W związku z dużą dynamiką rozwoju psychoonkologii i szybkiego narastania publikacji i badań w tym obszarze absolwent w czasie studiów musi nabyć umiejętności poszukiwania wiarygodnej, opartej na faktach, wiedzy psychoonkologicznej, dokonywania metaanaliz (wg EBM). W ramach zajęć zostaną też przedstawione formy i techniki dotyczące wspomagania własnej kondycji psychicznej i zapobiegania wypaleniu zawodowemu.
Generalnie absolwent uzyskuje podstawową wiedzę i umiejętności, które pomogą w pracy z pacjentami z chorobą nowotworową i jego rodziną, a także uczynią bardziej efektywną komunikację z innymi członkami zespołu leczącego.
Studia zostały objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.
Adresaci: absolwenci wyższej uczelni medycznej (Wydział Lekarski i Wydział Nauk o Zdrowiu) lub innej uczelni wyższej – preferowane kierunki: psychologia, medycyna, pielęgniarstwo, fizjoterapia, socjologia, pedagogika, rehabilitacja, dietetyka.
Organizacja zajęć: program obejmuje 240 godzin: w tym 160 godz. wykładów oraz 80 godz. seminariów i ćwiczeń (ECTS 60). Materiały edukacyjne będą umieszczane na stronie internetowej Uczelni przez osoby prowadzące zajęcia. W tej edycji studiów przewidujemy realizację zajęć częściowo zdalnie (w styczniu i lutym) i częściowo stacjonarnie.
Czas trwania: dwa semestry. Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele, co dwa tygodnie. Podczas jednego zjazdu w kwietniu i jednego w maju zajęcia będą odbywać się także w piątki. Podczas tych zjazdów będą realizowane ćwiczenia, także w Klinikach UCK i hospicjum.
Warunki zaliczenia: obecność na minimum 50% wykładów, uczestniczenie we wszystkich zajęciach seminaryjnych i ćwiczeniach (usprawiedliwiona może zostać nieobecność z powodu choroby lub ważnych zdarzeń losowych), zaliczenie pisemne zajęć praktycznych u osób prowadzących oraz zdanie egzaminu testowego z części teoretycznej programu, wniesienie opłaty za studia.
Dokument ukończenia studiów: absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia Studiów Podyplomowych z Psychoonkologii Klinicznej GUMed wraz z suplementem zawierającym pełny wykaz prowadzonych zajęć.
Dla osób z wykształceniem psychologicznym lub medycznym studia podyplomowe z psychoonkologii mają charakter studiów kwalifikacyjnych: Minister Zdrowia zdefiniował psychoonkologa jako osobę posiadającą wykształcenie psychologiczne lub medyczne, która ukończyła studia wyższe i uzyskała tytuł magistra lub równorzędny oraz ukończyła studia podyplomowe z psychoonkologii (Dziennik Ustaw z dnia 20 listopada 2013 r., poz. 1347; Rozporządzenie Ministra Zdrowia).
Zgodnie ze stanowiskiem Zarządu PTPO, odbyte przez te osoby studia podyplomowe z psychoonkologii poszerzają zakres wiedzy i umiejętności w ramach podstawowego wykształcenia. W związku z powyższym:
1) pielęgniarka która ukończyła studia podyplomowe z psychoonkologii jest uprawniona do posługiwania się tytułem mgr pielęgniarstwa – psychoonkolog (ew. dr/ dr hab./ prof.)
2) psycholog – mgr psychologii – psychoonkolog (ew. dr/ dr hab./ prof.)
3) lekarz – lekarz – psychoonkolog
Dla absolwentów z innym wykształceniem niż psychologiczne lub medyczne studia mają charakter uzupełniający (tzn. ich ukończenie nie prowadzi do uzyskania tytułu psychoonkologa w rozumieniu Ministerstwa Zdrowia), ale otwierają one możliwość dalszego szkolenia i uzyskania certyfikatu psychoonkologa Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego na podstawie odrębnych przepisów.